Kuntavaaliehdokkaat 2021

Puolueen ehdokashaku: https://sdp.fi/fi/kuntavaalit/


Juri Aaltonen
amm.liiton puheenjohtaja, oikeustieteen lis.
52, Olari
Antti Aarnio
Edunvalvontapäällikkö, VTM
46, Suna

Riikka Ahonvala
Erityisopettaja, projektipäällikkö
44, Röylä
Sara Al Husaini
Humanististen tieteiden maisteriopiskelija
28, Soukka

Abdirahman Ali
Kirjastovirkailija
60, Espoon keskus
Habiba Ali
Asiantuntija
34, Saarnilaakso

Jouni Asp
Toimitusjohtaja, eläkeläinen
58, Olari

Anne-Maj Berglund
Palvelusuunnittelija
59, Karakallio

Tarja Ceri
Työsuojeluvaltuutettu, myyjä
59, Saunalahti
Johan Enkenberg
Opiskelija
41, Olari

Pertti Eriksson
Tabletoija
58, Jupperi
Jari Granqvist
Roudari
56, Espoon Keskus

Hannele Gröndahl-Turpeinen
Kampaaja, yrittäjä
60, Leppävaara
Taru Gustafsson
Viestinnän ammattilainen
31, Karakallio

Maria Guzenina
Kansanedustaja
51, Matinkylä
Henrik Haapajärvi
Pääministerin valtiosihteeri
40, Leppävaara

Helena Haapsaari
Terveystieteiden maisteri, terveydenhoitaja
72, Kaitaa
Hamiid Husein
Aikuisopiskelija
53, Suurpelto
Leo Heiskanen
Eläkeläinen, valmennuspäällikkö
67, Kivenlahti
Raimo Helén
Aikuisopiskelija
60, Leppävaara

Anu Helle
Eläkeläinen
57, Kilo

Martti Hellstöm
Opetusneuvos, KT
66, Järvenperä

Mika Hentunen
Ammattikorkeakoulun opettaja, KTM
51, Matinkylä

Lauri Hietanen
Opiskelija,
18, Kaitaa

Pirjo Hilakari
Toimittaja, tiedottaja
50, Niipperi
Iqbal Hossain
Opiskelija,
33, Espoon keskus

Kai Hurskainen
VTM, freelance haastattelija
64, Suvela

Johanna Huttu
Yhteiskuntatieteiden maisteri (YTM), opiskelija
44, Suurpelto

Timo Hyvönen
Eläkeläinen, luokanopettaja
64, Saunalahti

Sirpa Hyytiä-Hallenberg
Sosiaalityöntekijä, VTM
62, Espoonlahti

Jonne Hänninen
Pääluottamusmies, ammattiosaston puheenjohtaja
47, Espoonlahti

Imran Alsouse Ihab
Tohtorikoulutettava, toiminnanjohtaja
32, Kalajärvi
Mohamed Ali Jama
Dipolomi-insinööri
41, Leppävaara

Markus Jokikokko
Linja-autonkuljettaja, pääluottamusmies
53, Leppävaara
Satu Kallio
FM, HM
50, Leppävaara

Juhani Kare
Logistiikan asiantuntija
41, Nöykkiö

Kari Karjalainen
Työsuojeluvaltuutettu,
herastuomari
62, Espoonlahti

Jouni Kelaranta
Pääluottamusmies
50, Mankkaa

Hannele Kerola
Varatuomari
67, Nuuksio-Nupuri

Riikka Keskitalo
Palvelusuunnitteljia
42, Tiistilä

Liisa Kivekäs
Sairaanhoitaja, kätilö
74, Niipperi
Jukka Kivimäki
Insinööri yamk, kehittämispäällikkö
56, Matinkylä

Koivisto Juha-Veikko
Linja-autonkuljettaja, yhdistyken puheenjohtaja
54, Koivuhovi

Leila Koivukangas
Asiakaspalvelupäällikkö, yhteisöpedagogi
39, Karakallio

Kalle Konttinen
Maanmittausinsinööri, DI
46, Bemböle

Pirkko Kuusela
Projektipäällikkö, datanomi
60, Suurpelto

Mika Launis
Kuvittaja, graafinen suunnittelija
72, Nöykkiö

Olli Lehtonen,
Toiminnanjohtaja, eläkkeellä
65, Lintuvaara

Heikki Leivonen
Varatuomari,
72, Tapiola

Meri Leppänen
Teologian opiskelija
22, Tapiola

Mikko Lievonen
Tutkija, filosofian tohtori (DPhil)
40, Matinkylä

Nina Lindén
Levikkipäällikkö
61, Espoon keskus

Kristiina Lindroos
Kiinteistöassistentti, pääluottamusmies
57, Lippajärvi
Juha Lintukangas
31, kemianteknkiikan prosessinhoitaja

Heidi Luukkanen
Tradenomi, opettaja
48, Espoonlahti

Tom Långström
Sjukskötare yh, sairaanhoitaja AMK
50, Leppävaara
Helena Marttila
Sosiaalityöntekijä, VTM
35, Matinkylä

Iiris Mikkilä
Sairaanhoitaja, toiminnanjohtaja
34, Nöykkiö
Abdi-Rashid Mohamud
Nuoriso-ohjaaja, Leppävaara

Kristiina Myller
Pääluottamusmies
52, Viherlaakso

Pertti Myller
Raitiovaununkuljettaja, varapääluottamusmies
52, Viherlaakso

Satu Nevalainen
Yrittäjä
32, Soukka

Harri Nieminen
Eläkeläinen, ekonomi
68, Saunalahti
Mikko Nummelin
Ohjelmistosuunnittelija, DI
46, Olari

Ari Näätsaari
Suunnittelija, yhteisöpedagogi YAMK
56, Mikkelä

Tuomas Ortia
Yrittäjä
42, Kaitaa
Anna Pajari
Viestintäammattilainen
40, Tapiola
Raghunadh Parlapalli
IT professional
35, Leppävaara

Ari Paukku
Asiakkuuspäällikkö, tradenomi (YAMK)
56, Soukka

Tatiana Pekkanen
Ekonomi
47, Bemböle

Aulikki Pentikäinen
MMM, johtava talous ja velkaneuvoja
61, Karakallio

Piia Pulkkinen
FM, luokanopettaja
31, Lintuvaara

Maiju Puoliväli
Insinööri amk, palotekninen suunnittelija
31, Kilo

Ida-Susanna Pöllänen
Public Affairs Associate
25, Espoonlahti

Mojtaba Qanezadeh
Sähköinsinööri, opiskelija
25, Leppävaara

Jarkko Rahkonen
Talousasiantuntija
toimitusjohtaja,
82, Kauklahti

Sonu Raina
Hammaslääkäri
51, Karakallio

Jani Raivio
Projektipäällikkö
41, Tuomarila
Kaisa Rastimo
Elokuvaohjaaja,
59, Suurpelto

Teo Rautanen
Eläkeläinen, IT myynti
63, Leppävaara
Raimo Rautio
Teknikko, työnjohtaja
62, Espoonlahti

Anneli Rönnberg
Kotiavustaja, eläkeläinen
72, Matinkylä

Katja Saarinen
Kasvatustieteen maisteri, kehittämispäällikkö
41, Saunalahti

Timo Saarinen
Pääluottamusmies
59, Niipperi
Ali Saghi
Posteljooni
36, Matinkylä

Taru Salovaara
Sairaanhoitaja (AMK)
28, Kilo

Rauni Seppola
Kauppatieteiden tohtori
71, Lintuvaara

Markku Sistonen
Liikuntapalvelupäällikkö
61, Nöykkiö
Helena Sistonen
Fysioterapeutti (AMK)
62, Nöykkiö
Hannu Suntio
Filosofian maisteri, opettaja
67, Suur-Matinkylä

Jani Suomalainen
Etsivä nuorisotyön ohjaaja
36, Malminmäki

Henrik Särkkä
Laitoshuoltaja
38, Leppävaara

Helena Tiitinen-Levijoki
Filosofian maisteri, yläkoulun opettaja
41, Nöykkiö

Helena Tommola
Fm, luokanopettaja
58, Friisilä, Tapiola

Aarno Turunen
Eläkeläinen, merkonomi
75, Olari

Jyri Vankka
Ammattiliiton toimitsija
51, Tuomarila

Jani Vickholm
Autonkuljettaja
44, Kauklahti

Mia-Lis Vilja-Elomaa
Sairaanhoitaja
49, Iivisniemi

Jukka Vilske
FM, Ympäristoasiantuntija
71, Suur-Espoonlahti

Antti Vuolanne
Yhteiskunnallisten aineiden opettaja, valtiotieteiden maisteri
53, Suvela

Merja Vuori
Oikeustieteen maisteri
66, Soukka

Johanna Värmälä
Sairaanhoitaja (YAMK), erityisasiantuntija
49, Suur-Espoonlahti

Riitta Westén
Eläkeläinen
61, Kauklahti

Ria Özberk
Lähihoitaja
51, Leppävaara