Kuntavaaliehdokkaat 2021

Ehdokkaamme löydät myös puolueen ehdokashakusta: https://sdp.fi/fi/kuntavaalit/


294
Juri Aaltonen
Ammattiliiton puheenjohtaja, oikeustieteen lisensiaatti
52, Olari

295
Antti Aarnio
Edunvalvontapäällikkö, valtiotieteiden maisteri
46, Suna

296
Riikka Ahonvala
Ammatillinen erityisopettaja,
projektipäällikkö
44, Röylä

297
Sara Al Husaini
Maisteriopiskelija
28, Soukka

298
Abdirahman Ali
Kirjastovirkailija
60, Espoon keskus

299
Habiba Ali
Projektikoordinaattori
34, Saarnilaakso

300
Jouni Asp
Eläkeläinen
58, Olari

301
Anne-Maj Berglund
Palvelusuunnittelija
59, Karakallio

302
Tarja Ceri
Työsuojeluvaltuutettu, myyjä
59, Saunalahti

303
Johan Enkenberg
Opiskelija
41, Olari

304
Pertti Eriksson
Lääketyöntekijä, tabletoija
58, Jupperi

305
Jari Granqvist
Roudari
56, Espoon Keskus

306
Hannele Gröndahl-Turpeinen
Parturi-kampaaja yrittäjä
60, Leppävaara

307
Taru Gustafsson
Viestinnän ammattilainen
31, Karakallio

308
Maria Guzenina
Kansanedustaja
51, Matinkylä

309
Henrik Haapajärvi
Pääministerin valtiosihteeri
40, Leppävaara

310
Helena Haapsaari
TtM, terveydenhoitaja, sairaanhoidon opettaja
72, Kaitaa

311

Hamiid Husein
Kulttuuritulkki
53, Suurpelto

312
Teijo Harinen
Nuoriso-ohjaaja, pyöräilijä
56, Kivenlahti

313
Leo Heiskanen
Valmennuspäällikkö, eläkeläinen
67, Kivenlahti

314
Mika Helander
VTT, yliopistolehtori PD, universitetslektor,
53, Oittaa

315
Raimo Helén
Aikuisopiskelija
60, Leppävaara

316
Anu Helle
Eläkeläinen, vapaaehtoistyöntekijä
57, Kilo

317
Martti Hellstöm
KT, opetusneuvos
66, Järvenperä

318
Mika Hentunen
Ammattikorkeakoulun opettaja, KTM
51, Matinkylä

319
Lauri Hietanen
Opiskelija,
18, Kaitaa

320
Pirjo Hilakari
Toimittaja, tiedottaja
50, Niipperi

321
Iqbal Hossain
Opiskelija, IT Professional
33, Espoon keskus

322
Kai Hurskainen
VTM, freelance haastattelija
64, Suvela

323
Johanna Huttu
Koordinaattori, YTM
44, Suurpelto

324
Timo Hyvönen
Luokanopettaja
64, Saunalahti

325
Sirpa Hyytiä-Hallenberg
Laillistettu sosiaalityöntekijä, VTM
62, Espoonlahti

326
Jonne Hänninen
Painaja, pääluottamusmies
47, Espoonlahti

327
Imran Alsouse Ihab
Tohtorikoulutettava, toiminnanjohtaja
33, Kalajärvi

328
Mohamed Ali Jama
Paloturvallisuus­asiantuntija, kemian väitöstutkija
41, Leppävaara

329
Markus Jokikokko
Linja-autonkuljettaja
53, Leppävaara

330
Satu Kallio
FM, HM
50, Leppävaara

331
Juhani Kare
Logistiikan asiantuntija
41, Nöykkiö

332
Kari Karjalainen
Työsuojeluvaltuutettu,
herastuomari
62, Espoonlahti

333
Jouni Kelaranta
Elokuvateatterityöntekijä, pääluottamusmies
50, Mankkaa

334
Hannele Kerola
Varatuomari, yrittäjä
67, Nuuksio-Nupuri

335
Riikka Keskitalo
Palvelusuunnitteljia, teinin äiti
42, Tiistilä

336
Liisa Kivekäs
Sairaanhoitaja, kätilö
74, Niipperi

337
Jukka Kivimäki
Insinööri YAMK, kehittämispäällikkö
56, Matinkylä

338
Koivisto Juha-Veikko
Linja-autonkuljettaja
54, Koivuhovi

339
Leila Koivukangas
Asiakaspalvelupäällikkö, yhteisöpedagogi
39, Karakallio

340
Kalle Konttinen
Maanmittausinsinööri, DI
46, Bemböle

341
Pirkko Kuusela
Projektipäällikkö, datanomi
60, Suurpelto

342
Heidi Laasonen
TTK, röntgenhoitaja AMK
40, Haukilahti

343
Mika Launis
Kuvittaja, graafinen suunnittelija
72, Nöykkiö

344
Olli Lehtonen
Toiminnanjohtaja, eläkeläinen
65, Lintuvaara

345
Heikki Leivonen
Varatuomari, oikeudenkäyntiavustaja
72, Tapiola

346
Meri Leppänen
Opiskelija
22, Tapiola

347
Mikko Lievonen
Tutkija, filosofian tohtori DPhil
40, Matinkylä

348
John ‘Pi’ Liljelund
Generalsekreterare, pol. lic., pääsihteeri, VTL
56, Oittaa

349
Nina Lindén
Levikkipäällikkö
61, Espoon keskus

350
Kristiina Lindroos
Kiinteistöassistentti, pääluottamusmies
57, Lippajärvi

351
Juha Lintukangas
Kemiantekniikan prosessinhoitaja
31, Kivenlahti

352
Heidi Luukkanen
Tradenomi, opettaja
48, Espoonlahti

353
Tom Långström
Sjukskötare yh, sairaanhoitaja AMK
50, Leppävaara

354
Helena Marttila
Sosiaalityöntekijä, VTM
35, Matinkylä

355
Iiris Mikkilä
Sairaanhoitaja, toiminnanjohtaja
34, Nöykkiö

356
Abdi-Rashid Mohamud
Nuorisonohjaaja, lähihoitaja
42, Leppävaara

357
Kristiina Myller
Pääluottamusmies
52, Viherlaakso

358
Pertti Myller
Raitiovaununkuljettaja, varapääluottamusmies
52, Viherlaakso

359
Satu Nevalainen
Terveysteknologiayrittäjä
37, Soukka

360
Harri Nieminen
Eläkeläinen, ekonomi
68, Saunalahti

361
Mikko Nummelin
Diplomi-insinööri, ohjelmistosuunnittelija
46, Olari

362
Ari Näätsaari
Suunnittelija, yhteisöpedagogi YAMK
56, Mikkelä

363
Tuomas Ortia
Yrittäjä
42, Kaitaa

364
Maria Outinen
Toimistoassistentti, Office Manager
31, Matinkylä

365
Anna Pajari
Viestintäammattilainen, fil.yo.
40, Tapiola

366
Raghunadh Parlapalli
IT professional
35, Leppävaara

367
Ari Paukku
Asiakkuuspäällikkö, tradenomi YAMK
56, Soukka

368
Tatiana Pekkanen
Talousasiantuntija
47, Bemböle

369
Ari Pekkonen
Henkilöstökonsultti
57, Kauklahti

370
Aulikki Pentikäinen
MMM, johtava talous ja velkaneuvoja
61, Karakallio

371
Piia Pulkkinen
FM, kieli-ja kulttuuriryhmien luokanopettaja
31, Lintuvaara

372
Maiju Puoliväli
Palotekninen suunnittelija, insinööri
31, Kilo

373
Ida-Susanna Pöllänen
Master of Arts, varusmies
25, Espoonlahti

374
Mojtaba Qanezadeh
Sähköinsinööri, opiskelija
25, Leppävaara

375
Jarkko Rahkonen
Talousasiantuntija, toimitusjohtaja
82, Kauklahti

376
Sonu Raina
Hammaslääkäri
51, Karakallio

377
Jani Raivio
Projektipäällikkö
41, Tuomarila

378
Kaisa Rastimo
Elokuvaohjaaja, yrittäjä
59, Suurpelto

379
Timo Rauhanen
Kauppatieteiden tohtori, yrittäjä
69, Nupuri

380
Teo Rautanen
Eläkeläinen
63, Leppävaara

381
Raimo Rautio
Työnjohtaja
62, Espoonlahti

382
Anneli Rönnberg
Kotiavustaja, lastenhoitaja
72, Matinkylä

383
Katja Saarinen
Kehittämispäällikkö
41, Saunalahti

384
Timo Saarinen
Pääluottamusmies, merkonomi
59, Niipperi

385
Saghi Ali
Entrepreneur
36, Tiistilä

386
Heini Saikkonen
Sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
38, Viherlaakso

387
Taru Salovaara
Sairaanhoitaja AMK
28, Kilo

388
Rauni Seppola
Kauppatieteiden tohtori
71, Painiitty

389
Markku Sistonen
Liikuntapalvelupäällikkö
61, Nöykkiö

390
Helena Sistonen
Fysioterapeutti AMK
62, Nöykkiö

391
Hannu Suntio
Filosofian maisteri, lehtori
67, Suur-Matinkylä

392
Jani Suomalainen
Etsivä nuorisotyön ohjaaja
36, Malminmäki

393
Henrik Särkkä
Laitoshuoltaja
38, Leppävaara

394
Helena Tiitinen-Levijoki
Opettaja, filosofian maisteri
41, Nöykkiö

395
Helena Tommola
Luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri
58, Friisilä, Tapiola

396
Aarno Turunen
Eläkeläinen, merkonomi
75, Olari

397
Jyri Vankka
Järjestämistoimitsija
51, Tuomarila

398
Jani Vickholm
Autonkuljettaja
44, Kauklahti

399
Mia-Lis Vilja-Elomaa
Sairaanhoitaja
49, Iivisniemi

400
Jukka Vilske
FM, Ympäristoasiantuntija
71, Suur-Espoonlahti

401
Antti Vuolanne
Yhteiskunnallisten aineiden opettaja, valtiotieteiden maisteri
53, Suvela

402
Merja Vuori
Juristi
66, Soukka

403
Johanna Värmälä
Sairaanhoitaja YAMK, erityisasiantuntija
50, Suur-Espoonlahti

404
Riitta Westén
Eläkeläinen
61, Kauklahti

405
Ria Özberk
Lähihoitaja
51, Leppävaara