Luottamushenkilöt

Valtuusto ja kaupunginhallitus

Valtuusto (21 – 24)
2. VarapuheenjohtajaMarkku Sistonen
markku.sistonen@espoo.fi
Valtuusto (24 – 25)
PuheenjohtajaMarkku Sistonen
Kaupunginhallitus
2. VpjMaria Guzenina
maria.guzenina@eduskunta.fi
JäsenJuri Aaltonen
juri.aaltonen@outlook.com
VarajäsenJama Mohamed
muha000@hotmail.com
Jaostot:
Konsernijaosto
PuheenjohtajaMaria Guzenina
maria.guzenina@eduskunta.fi
VarajäsenTuomas Ortia
juri.aaltonen@outlook.com
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto
JäsenJuri Aaltonen
VarajäsenTaru Salovaara
taru.salovaara@gmail.com
Tila- ja asuntojaosto
JäsenJama Mohamed
muha000@hotmail.com
VarajäsenMaiju Puoliväli

Kehitysohjelmat:

Tapahtumien yhteisöllinen Espoo -kehitysohjelma
VarapuheenjohtajaHabiba Ali
xabiba03@gmail.com
VarajäsenTeo Rautanen
Kestävä Espoo -kehitysohjelma
JäsenMartti Hellström 
marttifi@gmail.com
Hyvinvoiva Espoo -kehitysohjelma
PuheenjohtajaHelena Marttila
helenamarttilasdp@gmail.com
VarajäsenJohan Enkenberg
johan.enkenberg@gmail.com

Lautakunnat:

Kaupunkisuunnittelulautakunta
VarapuheenjohtajaLiisa Kivekäs
likivekas@gmail.com
JäsenAntti Aarnio
kingiantti@gmail.com
VarajäsenAnne-Maj Berglund,  Helena Tommola
helena.tommola@opetus.espoo.fi
Kasvun ja oppimisen lautakunta
JäsenMartti Hellström, Heini Saikkonen
marttifi@gmail.com
heini.t.saikkonen@gmail.com
VarajäsenJukka Kivimäki, Kristiina Myller
jukka.kivimaki@pp1.inet.fi
Ympäristö- ja rakennuslautakunta
JäsenMika Hentunen, Ari Paukku
mika.hentunen@laurea.fi
paukku.ari@gmail.com
VarajäsenKalle Konttinen, Piia Pulkkinen
piia.t.pulkkinen@gmail.com
Svenska rum 
JäsenMika Helander
Mikiheland4@gmail.com
VarajäsenLilian Strömberg
Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunta
VarapuheenjohtajaJohanna Värmälä
johannavarmala@gmail.com
JäsenOlli Lehtonen
olli.lehtonen@pp.inet.fi
VarajäsenJani Suomalainen, Satu Nevalainen
satu@flowbisnes.com
Tekninen lautakunta
VarapuheenjohtajaAulikki Pentikäinen
aulikki.pentikainen@live.com
JäsenRiikka Ahonvala
riikka.ahonvala@outlook.com
VarajäsenAnu Helle, Merja Vuori
helleanu10@gmail.com
vuorimerja@gmail.com
Tarkastuslautakunta
JäsenMikko Lievonen
mikko.lievonen@gmail.com
VarajäsenPirkko Kuusela
pirkko.kuusela@gmail.com
Kulttuurilautakunta
JäsenTaru Gustafsson, Lauri Hietanen
taru-gustafsson@outlook.com
lauri.t.hietanen@gmail.com
VarajäsenPirjo Hilakari, Mika Launis
philakari@gmail.com
mika.launis@kolumbus.fi
Liikuntalautakunta
PuheejohtajaLeo Heiskanen
lexa.heiskanen@gmail.com
JäsenHelena Tiitinen-Levijoki
htiitine@gmail.com
VarajäsenRaghunad Parlapalli, Katja Saarinen
raghunadh.parlapalli@gmail.com
katja.saarinen@paralympia.fi

Jaostot ja toimikunnat ja neuvostot:

Nuorisoasiainjaosto
JäsenIda-Susanna Pöllänen, Mojtaba Qanezadeh
ida.s.pollanen@gmail.com
VarajäsenJani Raivio, Imran Alsouse Ihab 
Yksilöasioiden jaosto
JäsenAnu Helle
helleanu10@gmail.com
VarajäsenJani Suomalainen  
Sinfoniettan neuvot.kunta
VarapuheenjohtajaKaisa Rastimo
VarajäsenHarri Nieminen
nieminenharr@gmail.com
Keskusvaalilautakunta
JäsenJuha-Veikko Koivisto
juhaveikko.koivisto@gmail.com
VarajäsenMikko Nummelin
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta 
JäsenIiris Mikkilä
iiris.mikkila@gmail.com
VarajäsenHannele Gröndahl-Turpeinen
Päihdeasiain neuvottelukunta
JäsenMerja Vuori
vuorimerja@gmail.com
VarajäsenHeidi Laasonen
hlaasonen@yahoo.com
Monikulttuuriasiain neuvottelukunta
JäsenRia Özberk
VarajäsenKaisa Rastimo
Kiinteistötoimitusten uskotut miehet
Johan Enkenberg
johan.enkenberg@gmail.com
 Sirpa Hyytiä-Hallenberg
sirpa.hallenberg@hotmail.com
Sydkustens landskapsförbund
EdustajaLilian Stömberg
VaraedustajaJohn Liljelund
liljelund@floorball.sport
Espoon vanhusneuvosto
JäsenMia-Lis Vilja-Elomaa
miavilja@hotmail.com
VarajäsenAarno Turunen
aarno.turunen@kolumbus.fi
Espoon vammaisneuvosto
VarajäsenRiitta Wésten

Osakeyhtiöt ja säätiöt:

Espoon asunnot Oy:n hallitus
JäsenJukka Vilske
jvilske@kolumbus.fi
VarajäsenRiikka Keskitalo
riikka.keskitalo@sdp.fi
Länsimetro Oy:n hallitus
jäsenHelena Sistonen  
Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallitus
jäsenHelena Haapsaari
haapsaari.helena@gmail.com
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy / Espoon-Lohjan alueneuvottelukunta
JäsenTaru Salovaara
salovaarataru@gmail.com
Helsingin seudun kesäyliopistosäätiön hallitus
VarajäsenHelena Tiitinen-Levijoki
htiitine@gmail.com
Espoon Eläkekotisäätiön hallitus
JäsenPirkko Kuusela
pirkko.kuusela@gmail.com
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallitus 
JäsenHelena Tommola
helena.tommola@opetus.espoo.fi
Suomen Kansallisooppera ja -baletti, hall.neuv.
JäsenMarkku Sistonen
markku.sistonen@espoo.fi
Helinä Rautavaaran etnografisen museon säätiön hallitus
JäsenMaria Outinen
maria.outinen@gmail.com

Ylikunnalliset luottamustoimet:

HSL hallitusMaria Outinen
maria.outinen@gmail.com
 Pertti Myller, varajäsen
HSY hallitusKristiina Lindroos
kristiina.lindroos@gmail.com
HUS hallitusHannele Kerola
hannelekerola@gmail.com
HUS valtuustoMarkku Sistonen
markku.sistonen@espoo.fi
Leila Koivukangas, varajäsen
rasanen.leila@gmail.com
HYKS-lautakuntaAntti Vuolanne, jäsen
Länsi-Uudenmaan pelastuslautakuntaTom Långström
Omnia hallitusAbdirahman Ali
Abdirahman.Ali@espoo.fi
 Habiba Ali, varajäsen
xabiba03@gmail.com
Länsi-Uudenmaan poliisin neuvottelukuntaRaimo Helén
 Anna Pajari, varajäsen
aenurminen@gmail.com
Keski-Uudenmaan vesiensuojelun liikelaitoskuntayhtymäKristiina Lindroos
kristiina.lindroos@gmail.com
Uudenmaan maakuntavaltuustoJuri Aaltonen
juri.aaltonen@outlook.com
 Helena Marttila
helenamarttilasdp@gmail.com