Luottamushenkilöt

Kaupunginhallitus:

2019-2021   2. varapuheenjohtajaMaria Guzenina
                             jäsen Juri Aaltonen
                             varajäsen Jukka Vilske
                             varajäsen Liisa Kivekäs

Valtuuston puheenjohtajuus:

 2020-2021    1. varapuheenjohtaja Markku Sistonen

Jaostot:

 Konsernijaosto
PuheenjohtajaMaria Guzenina
 varajäsen Jukka Vilske
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto
jäsenJuri Aaltonen
varajäsenLiisa Kivekäs
Tila- ja asuntojaosto
jäsenJukka Vilske
varajäsenLiisa Kivekäs

Lautakunnat ja ohjelmaryhmät:

Kaupunkisuunnittelulautakunta
 jäsen Mika Hentunen
Liisa Kivekäs
varajäsenJoni Vainikainen
Saini Ortia
Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta
jäsenHannu Suntio
Martti Hellström
varajäsenIiris Mikkilä
Maria Outinen
Varhaiskasvatusjaosto
varapuheenjohtajaIiris Mikkilä
jäsenJonne Hänninen
varajäsenLea Kokkonen
Jori Palomäki
Sosiaali- ja terveyslautakunta
2. varapuheenjohtajaJohanna Värmälä
jäsenOlli Lehtonen
varajäsenMika Helander
Tiina Tavio
Yksilöasioiden jaosto
 jäsenJarmo Malm
Tekninen lautakunta
varapuheenjohtajaAulikki Pentikäinen
jäsenPirkko Kuusela
varajäsenKatja Falkstedt
Matti Viitasalo
Tarkastuslautakunta
jäsenSirpa Aarniolehto-Kotilainen
varajäsen Veronica Kalhori
Svenska rum
jäsenMikaela Wenman
varajäsenVeronica Kalhori
Kulttuurilautakunta
jäsenAbdi-Rashid Mohamud
Veronica Kalhori
varajäsen Timo Hyvönen
Hanne Hovi
Liikunta- ja nuorisolautakunta
puheenjohtaja Heidi Luukkainen
jäsenHeini Saikkonen
varajäsenMarja Repo
Mikko Mäntylä
Rakennuslautakunta
jäsenMika Hentunen
varajäsen Minna Lahti
Ympäristölautakunta
jäsenAri Paukku
Johanna Juselius
varajäsenToni Nordström
 Helena Haapsaari
Keskusvaalilautakunta
jäsenSatu Kallio
varajäsenPirkka Junes
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuustoimikunta
jäsenMarita Lassila
varajäsenAnneli Rönnberg
Monikulttuuriasiain neuvottelukunta
jäsenRia Özberg
varajäsenNatalia Smura
Kiinteistötoimituksen uskotut miehet
Antti Aarnio
Arto Huttunen
Poliisiasiain neuvottelukunta
jäsenMari Pyy
varajäsenJukka Kivimäki
Espoon vanhusneuvosto
 jäsenAnu Helle
 varajäsen Nina Linden
Espoon vammaisneuvosto
KH:n edustaja, varajäsenLiisa Kivekäs
Skolteaterföreningen johtokunta
jäsenPi Liljelund
Teatteri Hevosenkengän
kannatusyhdistyksen hallitus
jäsenHarri Nieminen

Osakeyhtiöt ja säätiöt

 Espoon Asunnot Oy:n hallitus
 jäsenTimo Rauhanen
varajäsenRiikka Keskitalo
Länsimetro Oy:n hallitus
jäsenHannele Kerola
Espoo Catering Oy:n hallitus
jäsenHenrik Haapajärvi
Elä ja Asu- seniorikeskuksen hallitus
jäsenHelena Haapsaari
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy/
Espoo-Lohjan alueneuvottelu-toimikunta
jäsenLeena Viilo
Espoon eläkekotisäätiön valtuuskunta
puheenjohtajaRauni Seppola
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallitus
jäsenMartti Kaasinen
Suomen Kansallisooppera ja -baletti,
hallintoneuvos
jäsenMarkku Sistonen
Helinä Rautavaaran etnografisen
museon säätiö
jäsenMirkka Turtilainen-Kalliomaa
Espoon taidemuseosäätiön hallitus
jäsenMinna Lahti
Espoon seudun koulutuskuntayhtymä
Omnia hallitus
Abdirahman Ali

Kehitysohjelmat

Osallistuva Espoo- kehitysohjelma
puheenjohtajaHabiba Ali
varajäsenMikko Nummelin
Kestävä Espoo- kehitysohjelma
jäsenKatja Sandelin
varajäsen
Hyvinvoiva Espoo- kehitysohjelma
jäsenNina Heinikoski
varajäsenMia-Lis Vilja-Elomaa